Dobrze zbudowane nawyki sprawią, że w Twoim życiu pojawią się oczekiwane rezultaty. To dzięki nawykom człowiek rozwija swoje umiejętności, kształtuje charakter i przeciera nieodkryte szlaki.

Dzięki pozornie niewielkim zmianom możesz całkowicie zmienić swoje życie. Twoje osiągnięcia będą coraz bardziej widoczne gołym okiem, a znajomi być może zaczną pytać, co motywuje Cię do działania. Aby tak się stało, musisz dowiedzieć się, czym właściwie są nawyki.

 Wyobraź sobie, że stale powtarzasz daną czynność- niech będzie to jazda rowerem. Pierwsza rowerowa wycieczka będzie dla Ciebie wyzwaniem. Nie od razu będziesz płynnie ruszać kierownicą i zwiększać prędkość.

Kolejne spotkanie z rowerem przyniesie Ci już więcej radości. Każde kolejne sprawi, że jazda na rowerze będzie dla Ciebie czymś zupełnie normalnym. Powtarzalne czynności ulegają automatyzacji.

Po pewnym czasie możemy wykonywać czynności całkowicie nieświadomie – tak jak w przypadku pedałowania. Wsiadasz na rower i jedziesz. Nie zwracasz uwagi na pedały. Podobnie dzieje się na innych płaszczyznach Twojego życia. Niekiedy wykonywane czynności mogą mieć negatywny wpływ na Twoje życie; unikaj ich jak ognia.

Teraz kiedy wiesz już, czym są nawyki, popracujemy nad budowaniem ich we właściwy sposób. W pewien sposób zaprogramujemy Twój mózg, aby świadomie – bądź nie – wykonywał czynności pozytywnie wpływające na Twoje życie. 

Codzienna pielęgnacja jamy ustnej również jest nawykiem.

Prawdopodobnie Twoi rodzice kontrolowali regularne szczotkowanie zębów, kiedy byłeś dzieckiem. W taki sposób wyrobili u Ciebie dobre nawyki. W jaki sposób samodzielnie zbudujesz własne?

Zacznij od drobnych nawyków

Bardzo często zdarza się, że nie doceniamy tego, co jest małe. Wielki sukces nie zawsze wymaga większych działań. Wręcz przeciwnie; niewielkimi krokami, ale do celu. 

Wyobraź sobie, że każdego dnia poprawiasz swoje życie o 1%. Ten mały procent swojej zmiany pielęgnujesz codziennie i do niego dodajesz kolejny 1%. Prawdopodobnie nie zauważysz zmiany po kilku dniach. Po roku będziesz już 37 razy lepszy od siebie, którego zostawiasz w tyle. 

Gdybyś od samego początku oczekiwał ogromnych zmian, raczej szybko straciłbyś motywację do działania. Nie jest łatwo rzucić palenie z dnia na dzień, czy zacząć biegać po 10 kilometrów. Do wszystkiego należy podejść stopniowo. Powoli ograniczaj ilość wypalonych papierosów. Gwarantuję, że za kilka tygodni nawet nie zauważysz, co stało się z Twoimi papierosami.

Samodoskonalenie to proces; można uważać go za trudny i długotrwały. 

Tak, oczywiście wymaga on odpowiedniej ilości czasu, aby nawyki były trwałe. Szybko wprowadzone zmiany, równie prędko odejdą w zapomnienie i nie wprowadzą nic stałego do Twojego życia. Pomyśl o zmianie, której oczekujesz. Wyobraź sobie siebie takiego, jakim chcesz być.

 A teraz odpowiedz sobie na pytanie:

  • od czego muszę zacząć, aby być lepszą wersją siebie?

Aby jeszcze bardziej zobrazować Ci Twój 1% zmian, muszę sięgnąć w głąb Twojego umysłu. 

Wróćmy do przeszłości. Spójrz na siebie z perspektywy kilku lat; może to być pięć, dziesięć, a nawet piętnaście lat. 

  • Jak wiele zmian w samym sobie zauważasz? 

W życiu codziennym łatwo bagatelizować małe zmiany. Jeśli dążysz do idealnej sylwetki, to pewnie już po tygodniu sprawdzasz kondycję swojego ciała oraz wagę. Niestety w tak krótkim czasie ciężko o efekty.

 Zamiast frustrowania się, że Twój wygląd jest ciągle taki sam i nic się nie zmienia, skup się na budowaniu odpowiednich nawyków.

Systematycznie wprowadzaj do swojego życia więcej owoców i warzyw. Ponadto staraj się każdego wykonać kilka prostych ćwiczeń, które z czasem zmienisz na bardziej intensywne i wymagające.

Małymi krokami do celu. Nie biegnij za szybko, bo możesz bardzo łatwo się przewrócić i nie chcieć już wstać.

Badaj rezultaty

Rezultaty można uznać za opóźnione wskaźniki Twoich nawyków. 

Końcowy wygląd Twojego domowego budżetu uznać można za opóźniony wskaźnik nawyków finansowych. Jeśli przestrzegałeś wyznaczonych przez siebie zasad, kontrolowałeś wydatki i każdego dnia pogłębiałeś wiedzę z zakresu zarządzania budżetem, to nie masz się o co martwić. 

Niemniej jednak kontrolowanie opóźnionych wskaźników jest procesem bardzo ważnym. To one pokażą, jak dobrze idzie Ci wdrażanie zmian w swoje życie. 

Pamiętaj!  Zawsze dostajesz to, co cykliczne powtarzasz. 

Jeśli chcesz oszczędzać, nie wybieraj się codziennie do kina. Kup skarbonkę i każdego dnia wrzucaj do niej złotówkę lub dwie. Po kilku miesiącach będzie w niej ciekawa suma pieniędzy.

Chcąc dotrzeć w pewne miejsce, musisz kontrolować swoją krzywą drobnych zysków i strat. 

To właśnie ona pokaże Ci, w jakim miejscu znajdziesz się za kilka lat. Twój czas pomnoży wszystko, w co inwestujesz –  za dobrą inwestycję uznać możesz kształtowanie i budowanie dobrych nawyków. 

Są one Twoją walutą.

 Ile dostaniesz za pięć lat, zależy już tylko i wyłącznie od Ciebie. 

Czas odpowiedzialny jest za odróżnianie porażki od sukcesu. 

Budowanie dobrych nawyków sprawi, że będzie on po Twojej stronie. Złe przyzwyczajenia zachęcają go do zastania Twoim wrogiem.

Postęp widoczny gołym okiem

Przekraczając nowy próg efektywności, zaczynają otwierać Ci się oczy.

Na wcześniejszych etapach możesz spotkać się z doliną rozczarowań. Pierwsze tygodnie, a nawet miesiące budowania nawyków są trudne. Oczekujesz wtedy za dużo od siebie, a efekty są jeszcze niewidoczne.

 W Twojej głowie pojawić się może frustracja i rozczarowanie. Na tym odcinku życiowej drogi poddaje się największy procent społeczeństwa. Pokaż, jaką siłą się charakteryzujesz i walcz o swoje dobre nawyki.

Trudności w budowaniu trwałych nawyków jest wiele. Nie widząc postępów, możesz czuć niechęć do

zmiany. Być może nawet uznasz, że stary Ty nie jest wcale zły i warto się z nim pogodzić. 

  • Czy naprawdę chcesz, aby Twoja praca poszła na marne?
  • Przez miesiąc budujesz swoje nawyki i nagle usiądziesz na kanapę?

 Poddawanie się na wczesnych etapach jest czymś zupełnie normalnym, ale nie zalecanym. Zobacz, jaką siłą wykażesz się, jeśli przetrwasz najcięższy okres budowania nawyków. To właśnie wtedy osiągniesz sukces.

Twój sukces będzie dla innych widoczny dopiero po przejściu najtrudniejszej drogi. Najbliżsi będą uważać, że osiągnąłeś wszystko z dnia na dzień. Tylko Ty wiesz, jak ciężka praca została przez Ciebie wykonana.

 Pamiętaj, aby zawsze sadzić ziarna i odpowiednio je pielęgnować. Podlewaj je i dbaj, aby w Twoim ogrodzie nie pojawiły się chwasty. Każde ziarno to dobry nawyk, który rośnie w swoim tempie. Kiedy stanie się piękną, dużą rośliną będziesz mógł zebrać kwiaty.

Zapomnij o celach

Mylące jest, że wszystko, co robisz w swoim życiu, musi mieć cel. 

Biegasz, aby mieć ładniejszą sylwetkę. Jesz zdrowo, aby zbudować właściwą odporność organizmu. Oszczędzasz, aby kupić wymarzony dom. 

To nie do końca tak działa. Nie podchodź w ten sposób do swoich nawyków.

Możesz się dość szybko zniechęcić lub rozczarować, jeśli nie otrzymasz zamierzonego efektu. Twoje efekty prawdopodobnie będą miały niewielki związek z wyznaczonymi celami. Powinieneś cieszyć się

z tego, co otrzymasz, a nie oczekiwać jeszcze więcej. Skup się na procesach, które zaprowadzą Cię do danego efektu. Na czym one polegają?

Załóżmy, że chcesz zostać najlepszym specjalistą z dziedziny programowania. Każdego dnia buduj nawyki takie jak: czytanie specjalistycznych książek, nauka, regularne szkolenia. To one doprowadzą Cię do Twojego celu. Nie skupiaj się jednak na nim. Kiedy już osiągniesz zamierzony cel ciesz się.

W korzystaniu z systemów chodzi o skupieniu się na efektach ciężkiej pracy. Być może Twoja waga nie spadła o zamierzone 10 kilo, ale waga już pokazuje 2 mniej. Super, to pierwszy skutek Twoich działań i budowania nawyków. Biegaj dalej, aż pewnego dnia nie będziesz mógł wyjść do pracy bez porannej przebieżki.

Pamiętaj o radości. Okazuj ją sobie zawsze, kiedy uda Ci się zmienić swoje życie. Nawet jeśli jeden dzień będzie zmianą tylko o jeden procent. 

Nowy Ty, nowe lepsze życie wymaga czasu. Nic nie dzieje się od razu, a jeśli tak to nie na długo. Efekty krótkiej pracy są kruche i mało widoczne.

Powodzenia 🙂

Dorota 

Jeśli masz pytania, potrzebujesz indywidualnej konsultacji napisz do mnie kontakt@dorotamunio.pl