Właściwe podejmowanie decyzji jest trudne, bo przecież skąd możesz wiedzieć, czy Twój wybór okażę się trafny?

Nie jesteś sam w swoim wewnętrznym strachu. Wiele ludzi odczuwa niepokój w sytuacji, w której dokonać musi wyboru. Szczególnie kiedy wiąże się to z jakimś ryzykiem.

Zobacz, jak wiele osób w Twoim otoczeniu boi się zmian; niezależnie czy byłyby one na lepsze, czy na gorsze. Być może i Ty unikasz podejmowania decyzji i starasz się zawsze znajdować w bezpiecznej strefie.

Musisz jednak wiedzieć, że każdy etap Twojego rozwoju poparty jest decyzjami podjętymi przez Ciebie w przeszłości.

Czy posiadałbyś taką ogromną wiedzę, gdybyś wybrał inną szkołę wyższą? Nie wiemy tego, ale podjąłeś decyzję. Możesz uważać ją za słuszną lub nie. Nie cofniesz czasu i musisz pogodzić się ze swoim wyborem. Chcę podzielić się z Tobą specjalistyczną wiedzą, którą posiadam. Pomoże Ci ona podejmować decyzje bez lęku o swoją przyszłość.

Wybierz właściwy kierunek

Zauważ, że zazwyczaj decydując się na daną rzecz, odcinasz się od pozostałych. Zapominasz o innych opcjach i nie wracasz do nich. Nawet kiedy okażę się, że podjęta decyzja naraziła Cię na niepowodzenie. Pomyśl, jak wiele straciłeś na przestrzeni lat, nie decydując się na nic.

Prawdopodobnie spowodowane jest to brakiem wyznaczonej życiowej drogi, którą powinieneś podążać. Pomoże Ci ona dokonywać właściwych wyborów. Musisz jasno określić swoje życiowe cele, wiedzieć czego chcesz, a przede wszystkim zrozumieć, w jaki sposób wpływają na Ciebie podjęte wybory.

Pamiętaj, że nie ruszysz się z miejsca, chcąc trwać przy starych nawykach i nie podejmując żadnej decyzji.

Wiem, jak ważne dla Ciebie jest posiadanie poczucia bezpieczeństwa. Każdy człowiek powinien mieć swoją bezpieczną przystań i zatracać się w niej. Natomiast rozwój stanowi bardzo ważny rozdział w Twoim życiu. Czy strach przed podjęciem decyzji pozwoli Ci spełnić najskrytsze marzenia? Odpowiedź na to pytanie znasz bardzo dobrze.

Usiądź w wygodnym fotelu i pomyśl….

  • Czy Twoje obecne życie przynosi Ci radość?
  • Czujesz się spełniony?
  • Doceniony?
  • Pewny siebie?
  • Czy jesteś w stanie podjąć najtrudniejszą decyzję, aby zaznać szczęścia?

To wszystko siedzi głęboko w Twojej głowie. Nie pozwól, aby lęk przeszkodził Ci w podróżowaniu własnymi ścieżkami rozwoju. Dąż do samorealizacji i radości bez strachu.

Brak decyzji blokuje Twój potencjał

Jak bardzo zmieniłoby się Twoje życie, gdybyś zaczął podejmować więcej decyzji. To właśnie one wpływają na los. Być może wierzysz w przeznaczenie- wiedz, że nawet ono nie odkryje Twojego potencjału w 100%, jeśli nie odważysz się podejmować decyzje. Nawet te, które niosą ze sobą negatywne skutki, są bardzo istotne na Twojej drodze rozwoju. Nieodkryte są możliwości człowieka; szczególnie te blokowane przez przeszłość. Nie pozwól się ograniczać. Nie możesz czuć się jak więzień we własnym dziele. Twoje życie wymaga decyzji. Mogą one być właściwe, ale nie muszą.

Każdy wybór rozwija Cię i pozwala poznać na nowo. Naprawdę chcesz spędzić całe swoje życie,stojąc w tym samym miejscu? Jesteś stworzony do dużo większych celów.

Zanim jednak rzucisz się w otchłań podejmowania decyzji, zastanów się nad jednym. Co tak naprawdę chcesz osiągnąć w swoim życiu? Trudne pytanie. Zgaduję, że w Twojej głowie pojawiła się pustka. Walcz z nią. Pomyśl o swoich życiowych celach, nawykach, które chcesz zbudować i ludziach otaczających Cię. Wszystko, do czego dążysz, poparte musi zostać odpowiednimi decyzjami. Spełniaj swoje marzenia, nie oglądając się w przeszłość, bo to właśnie ona Cię blokuje. Sprawia, że boisz się podjąć decyzję. Napoleon Bonaparte wypowiedział wiele mądrych zdań, ale szczególnie jedno powinieneś zachować głęboko w sercu:

Tylko ten nie popełnia błędów, co nic nie robi. Brak podejmowania decyzji, również jest podjętą decyzją.

Powód braku decyzji

Pewnie znasz przynajmniej jedną osobę, która wiele lat pracuje w jednym, tym samym miejscu. Być może ktoś z Twojej rodziny może pochwalić się długim stażem na swoim stanowisku. Z jednej strony jest to imponujące, ale z drugiej…

  • Czy imponuje Ci brak rozwoju?
  • Chcesz kilkanaście lat stać w tym samym miejscu?

Z pewnością wpłynęłoby to na Twój rozwój osobisty. Zazwyczaj niewychodzenie ze strefy komfortu wiąże się z lękiem. Ludzie boją się podjąć decyzję o zmianie, bo może ona przynieść im coś gorszego, niż mają teraz. Nie ryzykują, bo w sumie jest im dobrze; a jeśli jest źle, to przynajmniej bezpiecznie. Strach jest największym powodem wycofywania się z realizacji swoich życiowych celów. Stanie w miejscu nie jest słuszną decyzją, ale przynajmniej nie wprowadzi gwałtownych zmian do codzienności.

Kolejnym powodem niepodejmowania decyzji jest uznawanie, że można dokonać wyboru później. I tak z jutra, robi się za miesiąc, aż w końcu dochodzi się do za rok. Odwlekanie jest czymś normalnym w życiu człowieka.

Ciągłe przesuwanie podjęcia decyzji na później sprawia, że zatracasz samego siebie. Coraz więcej myślisz o skutkach Twojego ewentualnego wyboru. Boisz się. Zaczynasz nie chcieć podejmować decyzji, aż w końcu po prostu tego nie robisz. Dobra oferta pracy ucieknie Ci, bo w końcu postanowią zatrudnić kogoś innego. Nie będą czekać na Ciebie kilka miesięcy. Pamiętaj o tym. Niektórzy uważają, że im szybciej podejmie się decyzje, tym lepiej wpłynie ona na przyszłość. Podobno pierwsza myśl jest najlepsza.

Prawdą jest, że nigdy nie dowiesz się, czy byłbyś szczęśliwy, wybierając drugą opcję. Możesz każdego dnia wracać myślami do przeszłości albo skupić się na teraźniejszości. Spraw, aby Twoja przyszłość była najlepszą możliwą, jaką sobie wymarzyłeś. Jeśli nie pogodzisz się z przeszłymi wydarzeniami, nie będziesz w stanie podejmować właściwych decyzji. Strach zablokuje Twoje możliwości, przez co dobre decyzje mogą być odbierane przez Ciebie, jako złe.

Przełamywanie lęku

Dostrzegając swój strach przed podejmowaniem decyzji, robisz ogromny krok. Połowa sukcesu jest już za Tobą. Teraz musisz tylko nauczyć się z nim walczyć i nie dać się pokonać. Może wydawać Ci się, że nie masz powodu, dla którego powinieneś przezwyciężyć lęk. Gwarantuję Ci, że Twoje życie zmieni się nie do poznania. Wystarczy zaufać samemu sobie i dążyć do swoich życiowych celów.

Strach zazwyczaj jest tylko i wyłącznie w Twojej głowie. Potrafisz go kontrolować, choć jeszcze tego nie wiesz. Zajrzyj w głąb siebie i naucz się podejmować decyzje, nie patrząc na skutki własnego wyboru.

W jaki sposób to zrobić?

Przede wszystkim oczyść swoją głowę z myśli zahaczających o przeszłość. Przeżyłeś wiele. Równie wiele osiągnąłeś w swoim życiu i czas, abyś dalej piął się po drabinie życiowych sukcesów.

Skoncentruj się na teraźniejszości. Nie gdybaj- czas nie może zostać cofnięty. Wyobraź sobie człowieka; podobnego do Ciebie. Za kilka lat wejdzie on w Twoje buty, będzie jadł z Twojego ulubionego talerza, spotka Twoich wrogów i przyjaciół. Ten człowiek to Ty, którego sam stworzyłeś.

Tylko i wyłącznie od Ciebie oraz Twoich decyzji będzie zależało, czy go polubisz. Spójrz w lustro krytycznym wzrokiem i powiedz sobie otwarcie o swoich oczekiwaniach względem samego siebie.

Pamiętaj, że to właśnie umiejętność podejmowania decyzji kształtuje Twoją życiową drogę.

Praktykowanie

Praktyka czyni mistrza. Również w przypadku podejmowania właściwych decyzji. Każdego dnia staraj się szybko i sprawnie dokonywać wyboru. Nie musi to być coś wielkiego; może to być wybór rodzaju herbaty, jaki rano wypijesz do śniadania.

Małymi krokami próbuj i badaj swoje możliwości. Z czasem zobaczysz, jak łatwo przychodzi Ci podejmowanie decyzji. Czasem będziesz robił to nawet nieświadomie i bez wcześniejszego przemyślenia. Baw się swoim życiem i kreuj je dowolnie.

Za każdym razem przed podjęciem decyzji, której się obawiasz- w innym wypadku wybór powinien być szybki- zadaj sobie w głowie pytania: jakie będą konsekwencje mojego wyboru? Czy podjęta przeze mnie decyzja sprawi, że będę szczęśliwy? Taka rozmowa z samym sobą poprawi Twoje umiejętności słuchania samego siebie. Być może naprowadzi Cię na właściwy wybór.

Usiądź na spokojnie w wygodnym fotelu i otwórz ulubiony notes. Pisemnie odpowiedz sobie na pytania:

  • Kim chcesz być za kilka lat?
  • W jakim miejscu widzisz siebie za 5,10 lub więcej lat?

Pomyśl na spokojnie. Niech nie będzie to szybka, nieprzemyślana odpowiedź. Po zapisaniu swoich przemyśleń zacznij dążyć do tego, aby być jak najlepszą wersją swojej osoby. Musisz rozstać się z rzeczami, które nie wpływają pozytywnie na Twoje życie. Wszystko, co sprawia Ci smutek i rozczarowanie odłóż na bok. To, co zapisane zostało w Twoim notesie, powoli staje się rzeczywistością. Uwierz w to.

Powodzenia 🙂

 

Dorota 

Jeśli masz pytania, potrzebujesz indywidualnej konsultacji napisz do mnie kontakt@dorotamunio.pl